Osteochondróza

Osteochondróza je příčinou akutní bolesti zad v 67 % z celkového počtu případů. Nedostatek včasné konzultace s lékařem, konzultace a léčba může vést k následkům, jako je narušení fungování vnitřních orgánů, poškození míchy a poškození nervových kořenů páteře. Co je osteochondróza, jaké typy léčby existují pro pacienty a jak je nemoc diagnostikována - čtěte dále.

Co je osteochondróza?

Onemocnění osteochondróza je doprovázeno ztenčením meziobratlových plotének

Osteochondróza je degenerativní-dystrofické onemocnění, které vede ke ztenčování meziobratlových chrupavek. Hyalinní chrupavka a meziobratlové ploténky se začínají „opotřebovávat" a ztrácejí schopnost plně fungovat.

Odkaz.Ve většině případů je spinální osteochondróza diagnostikována u lidí ve věku 25+. Podle WHO od roku 2021 trpí osteochondrózou 43 % populace ve věku 25–40 let a více než 92 % lidí ve stáří. Vzhled a exacerbace onemocnění mohou být způsobeny okolními nepříznivými faktory.

Typy osteochondrózy

Každá část páteře podléhá degeneračním procesům. Mezi typy osteochondrózy páteře lze rozlišit 3 hlavní: krční, hrudní a bederní (kvůli vysokému zatížení je častější než ostatní).

 1. Lumbální osteochondróza.Bederní oblast se skládá z 5 obratlů, které podléhají deformaci v důsledku negativního vlivu vnějších a vnitřních faktorů. Při narušení výživy a metabolických procesů v meziobratlových ploténkách dochází k bolesti, způsobené ztrátou elasticity a ztenčením chrupavkové tkáně.
 2. Cervikální osteochondróza.Krční páteř se skládá ze 7 obratlů, které jsou pravidelně vystavovány zátěži. Patologické procesy se aktivují, když metabolické procesy těla selžou.
 3. Hrudní osteochondróza.Hrudní oblast se skládá z 12 obratlů. Tento typ osteochondrózy je nejméně častý. Hrudní obratle jsou neaktivní. Lidé, kteří vedou pasivní životní styl a pravidelně zvedají těžké předměty, jsou náchylní k onemocnění.

Příčiny osteochondrózy

Počet lidí trpících osteochondrózou každým rokem rychle roste. To je způsobeno skutečností, že lidé tráví většinu času na nohou a poskytují maximální zatížení meziobratlových plotének.

Důležité!S věkem/kvůli velkému zatížení se ploténky a chrupavky deformují. Mohou se objevit rozštěpy a kýly. Následkem jsou stlačené nervové kořeny, ztenčené ploténky, patologické procesy v míše, svalové křeče a progresivní bolest.

Riziková skupina zahrnuje: kancelářské pracovníky, stavitele, kadeřníky, prodavače, řidiče. Muži i ženy jsou stejně náchylní k výskytu osteochondrózy.

Mezi provokující faktory osteochondrózy patří:

 • přítomnost osteochondrózy v rodinné anamnéze;
 • nadváha, obezita;
 • pasivní životní styl;
 • plochá chodidla.

Zhoršené znehodnocení páteře a její deformace mohou být způsobeny následujícími faktory:

 1. Zanedbávání sebe sama (naprostý nedostatek fyzické aktivity nebo nadměrné cvičení).
 2. Nedostatek povědomí o správném držení těla ke snížení stresu na páteři.
 3. Neustálá práce zahrnující zvedání/přesouvání těžkých předmětů.
 4. Zranění.

Osteochondróza: 4 fáze vývoje onemocnění

Bolest zad je příznakem všech fází vývoje osteochondrózy

Existují 4 fáze vývoje páteřní osteochondrózy:

 1. První etapa– neexistují žádné jasné příznaky, podle kterých by bylo možné onemocnění diagnostikovat. Objevují se občasné bolesti zad, často po fyzické námaze nebo přepětí. Osteochondrózu v raném stadiu lze odhalit při preventivní prohlídce nebo při CT či RTG vyšetření.
 2. Druhá fáze.Další fáze je charakterizována střední bolestí. Tkáň chrupavky se začíná deformovat a vzdálenost mezi míšními ploténkami se zmenšuje. Při kontaktu s lékařem je předepsána léková terapie (pro snížení bolesti) a fyzikální terapie.
 3. Třetí etapa– dochází k deformaci páteře, objevují se vazivové oblasti a kýly, bolest zesiluje a stává se výraznější a častější. V této fázi vše závisí na existujících příznacích. Lékař pomůže určit způsob léčby pacienta (konzervativní nebo chirurgická).
 4. Čtvrtá etapa– nevratná deformace funkce páteře. Je téměř nemožné, aby se pacient pohyboval samostatně. Bolest je akutní, konstantní a zvyšuje se při jakékoli fyzické aktivitě. Patologická kostní tkáň vyplňuje meziobratlový prostor, pacient se stává invalidním.

Příznaky osteochondrózy

Jak již bylo zmíněno dříve, existují 3 typy osteochondrózy a každý z nich je charakterizován individuálními projevy. Podívejme se na všechny příznaky dále.

Příznaky bederní osteochondrózy

Osteochondróza bederní páteře

Jak pochopit, že máte bederní osteochondrózu? Můžete si všimnout charakteristických příznaků:

 • ztuhlost pohybů;
 • bolest v pánvi, křížové kosti, dolní části zad a dolních končetin, která se při cvičení nebo pohybu stává intenzivnější. Povaha bolesti je bolestivá, tupá, ostrá;
 • patologické procesy genitourinárního systému (problémy s defekací a močením);
 • slabost v nohou;
 • zhoršení/nedostatek citlivosti.

Důležité!Samoléčba je přísně zakázána. Když je zjištěna bederní osteochondróza, diagnóza a účinná léčba jsou povinné. Důsledkem nedostatečné terapie jsou kýly, výčnělky, ochrnutí dolních končetin.

Příznaky cervikální osteochondrózy

Osteochondróza krční páteře

Jak pochopit, že máte cervikální osteochondrózu? Může se objevit jeden nebo více příznaků:

 • časté bolesti hlavy;
 • necitlivost horních a dolních končetin;
 • silné křupání v krční páteři během fyzické aktivity;
 • „skvrny", tečky v očích, zakalení a ztmavnutí;
 • pocit pálení a nepohodlí v oblasti srdce;
 • vzhled tinnitu, ztráta sluchu;
 • bezpříčinná závratě;
 • bolest v ramenou, krku, pažích.

Důležité!Osteochondróza krční páteře je považována za jednu z nejnebezpečnějších pro člověka, protože komplikuje proces saturace mozku krví. Pokud se neléčí, objevují se výčnělky, pak kýly. Chirurgická intervence pro cervikální osteochondrózu má vysoké riziko paralýzy těla. Pokud se objeví příznaky, kontaktujte pouze kvalifikované odborníky.

Příznaky hrudní osteochondrózy

Osteochondróza hrudní páteře

Jak pochopit, že máte hrudní osteochondrózu? Pouze lékař (neurolog) může diagnostikovat onemocnění, ale pacient může předpokládat přítomnost osteochondrózy na základě charakteristických znaků:

 • nepohodlí, pocit pálení lokalizovaný v hrudníku;
 • výskyt bolesti při zvedání paží, bolest v lopatkách;
 • dochází k závrati a náhlé ztrátě vědomí;
 • bolest na hrudi.

Odkaz.Při přechodu onemocnění do akutní fáze se může objevit dorsago (nedostatek vzduchu, ostrá/ztuhlá bolest na hrudi, „lumbago") a dorsalgie (bolest může být epizodická nebo konstantní, akutní/tupá).

Osteochondróza hrudní páteře je obtížné diagnostikovat. Onemocnění je často zaměňováno s anginou pectoris, srdečním infarktem nebo zánětlivými procesy v plicích.

Diagnóza spinální osteochondrózy

Při návštěvě lékaře začíná anamnéza a fyzikální vyšetření pohybového aparátu.
zařízení pacienta. Specialista zkontroluje integritu reflexů a úroveň citlivosti bolestivých oblastí. Poté jsou objednány krevní testy a další laboratorní testy. K objasnění diagnózy neurolog předepisuje jeden nebo více typů zobrazovací diagnostiky:

 1. Ultrazvuk vertebrálních tepen.
 2. RTG celé páteře nebo určitých oblastí (krční, hrudní, bederní).
 3. CT vyšetření páteře pomáhá identifikovat přítomnost degenerativních procesů, posunů, deformací páteře a jejích struktur.
 4. MRI páteře - identifikuje patologie měkkých tkání, pomáhá skenovat míchu a meziobratlové ploténky.
MRI páteře pro informativní diagnostiku osteochondrózy

Léčba osteochondrózy

Jak léčit osteochondrózu určuje ošetřující lékař v závislosti na typu onemocnění, závažnosti příznaků a stupni patologických změn. Jako terapeutickou terapii lze použít: fyzioterapii, léčbu drogami, kurzy s chiropraktikem, terapeutickou masáž, cvičební terapii nebo chirurgický zákrok (při absenci pozitivní dynamiky z jiných metod léčby nebo v pokročilém stádiu).

Medikamentózní léčba osteochondrózy

Při předepisování léčebné terapie s léky může lékař použít několik skupin léků najednou:

 • NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky) - ke zmírnění příznaků osteochondrózy, zmírnění bolesti a snížení zánětu. Může být použit ve formě tablet nebo jako injekce (ve vážných případech). Délka léčebného cyklu je od 7 do 14 dnů;
 • chondroprotektory – k posílení meziobratlových plotének a chrupavkové tkáně;
 • vitamíny skupiny B;
 • cévní léky - ke zlepšení prokrvení páteře;
 • glukokortikosteroidy – používají se jako injekce do postižené oblasti (u těžkých forem onemocnění);
 • svalové relaxanty - k uvolnění svalů, zmírnění bolesti a zánětu.

Masáž pro osteochondrózu

Terapeutická masáž uvolňující napětí při osteochondróze

Masážní kurz pro osteochondrózu musí být dokončen jednou za šest měsíců. Terapeutická masáž odstraňuje napětí, uvolňuje napětí a zlepšuje krevní oběh v postižené oblasti. O vhodnosti předepsání masáže může říci pouze lékař, předpokladem je remise onemocnění.

Trakce (spinální trakce)

Umělá trakce páteře se provádí pouze pod dohledem zdravotnického personálu pomocí speciálního vybavení. Vysoce kvalitní trakce umožňuje rovnoměrné rozložení obratlů v páteři. Bolest, štípání a zánět jsou sníženy.

Manuální terapie

Pro korekci zakřivení se používá manuální terapie spinální osteochondrózy. Specialista cíleně působí na svalový a kosterní systém pacienta. Po terapii se zlepší krevní a lymfatický oběh, odezní ztuhlost a objeví se pohyblivost.

Fyzioterapeutická léčba osteochondrózy

Praktikuje se pouze v období remise onemocnění, v akutní fázi je tento způsob léčby zakázán. Fyzioterapie se používá jako pomocná terapie spolu s medikamentózní léčbou. Ke snížení příznaků osteochondrózy používají odborníci laser, magnety a proud (nízká frekvence).

Akupunktura

Akupunktura pomůže zmírnit bolest při osteochondróze

Základem akupunktury je správné působení na reflexní zóny a bolestivé body. Terapie je předepsána pouze ve spojení s terapeutickou masáží pro zvýšení účinnosti. Terapie obnovuje možnost přirozené zátěže páteře bez bolesti.

Cvičební terapie pro osteochondrózu

Fyzikální terapie je účinná u všech typů osteochondrózy a může být předepsána pacientům jakékoli věkové kategorie. Typ cvičení a dobu jejich provádění předepisuje lékař. Mírná fyzická aktivita pomáhá posilovat zádové svaly, zvyšuje pohyblivost a pružnost páteře a zlepšuje stav pacienta.

Pacientovi lze předepsat následující typy tříd: kineziterapie, léčebné plavání, zdravotní cesta, mechanoterapie.

Důležité!Třídy cvičební terapie jsou kontraindikovány během období exacerbace osteochondrózy!

Chirurgická léčba osteochondrózy

U spinální osteochondrózy je chirurgický zákrok zřídka předepsán jako jediná možnost léčby. Lidská páteř má složitou strukturu s mnoha obratli a nervovými zakončeními, které ovlivňují koordinované fungování celého těla. S chirurgickým zákrokem existuje vysoké riziko komplikací, takže je předepsán pouze v nejtěžších případech nebo při absenci zlepšení jiných léčebných metod.

Prevence spinální osteochondrózy

Prevence je nejlepším způsobem, jak snížit riziko rozvoje osteochondrózy a dosáhnout remise stávajícího onemocnění páteře. Hlavní věc, kterou je třeba pamatovat při provádění preventivních cvičení, je, že by měly být pravidelné a pouze během období remise.

Je lepší provádět gymnastickou sestavu jednoduchých cviků současně. Abyste na ně nezapomněli, nastavte si připomenutí na mobilním telefonu nebo je zařaďte do svých ranních hygienických rituálů.

 1. Opřete si čelo do dlaně, napněte šíjové svaly. Provedení – 3 sady po 5-7 sekundách. Poté opakujte totéž se zadní částí hlavy a dlaní.
 2. Postavení ramen je rovné, hlava je rovná. Pomalu nakloňte hlavu co nejvíce doprava, poté doleva. Proveďte 5x (pomalu).
 3. Pomalu zakloňte hlavu trochu dozadu. Zatněte svaly krku a postupně posouvejte bradu směrem k hrudníku. Proveďte 5-7krát.
 4. Umístěte levou dlaň do blízkosti levé temporální oblasti (pak pravou dlaň a pravý spánek). Zatlačte na dlaň a napněte svaly krku. Provedení – 3x po 10 sekundách.
Provádění preventivních cvičení proti osteochondróze

Důležité!Při cvičení nespěchejte. Rovněž je zakázáno provádět krouživé pohyby hlavou z důvodu vysokého rizika poranění a skřípnutí nervových zakončení.

Druhý soubor preventivních cvičení proti osteochondróze lze provádět kdykoli (zejména po práci nebo přepětí), ale také pravidelně:

 1. Postavte se rovně, nohy u sebe, paže uvolněné, zhluboka se nadechněte. Zvedněte ruce, vydechněte. Přiblížení - 6-8krát.
 2. Lehněte si na břicho, ruce podél těla, uvolněně. Ohněte se nahoru, opřete si ruce, zkuste zvednout hlavu a nohy. Zůstaňte v této poloze po dobu 5 sekund. Vraťte se do výchozí pozice. Opakujte - 5-7krát.
 3. Posaďte se na židli. Položte ruce za hlavu (zhluboka se nadechněte), 4-5krát se ohněte dozadu tak, aby se lopatky dotýkaly opěradla židle (výdech). Opakujte - 5-7krát.
 4. Postavte se, ohněte se, zhluboka se nadechněte. Uvolněte ruce, předkloňte se, pomalu snižte hlavu a ramena – s výdechem. Přiblížení - 10krát.
 5. Postavte se na všechny čtyři. Hlavu rovně. Prohněte záda a zůstaňte v této poloze po dobu 3-4 sekund. Vraťte se do výchozí polohy, opakujte 5-7krát.

Jak stát, ležet a sedět s osteochondrózou?

Znalost správného držení těla, která pomáhá rovnoměrně rozložit zátěž na celou páteř, je nezbytná nejen pro pacienty s osteochondrózou, ale pro všechny lidi. Při dodržování jednoduchých pravidel zaznamenáte výrazné zlepšení celkového stavu a snížení zátěže zad. Kromě toho můžete páteř ochránit před mnoha nemocemi s vážnými, bolestivými příznaky.

Jak správně sedět?

Nesprávná a správná poloha zad v sedě s osteochondrózou

Učíme se sedět bez mačkání, aniž bychom vyvolali riziko deformace páteře a rozvoje osteochondrózy:

 • kritéria pro výběr židle/židle: úroveň hloubky sedáku - 2/3 délky boků, výška sedáku by se měla rovnat délce bérce. Vaše nohy tak budou spočívat na podlaze. Malí lidé potřebují pod nohy umístit malý schůdek nebo lavičku;
 • věnujte pozornost hloubce pracovní plochy. Mělo by být takové, aby nohy nemusely být drženy stranou nebo silně ohnuté;
 • Při dlouhodobé práci vsedě udělejte každých 20 minut přestávku. Změňte polohu nohou, procházejte se, dělejte lehkou gymnastiku;
 • sedět za volantem s minimálním stresem. Vaše záda by se měla opírat o sedadlo, pomůže vám v tom malý polštářek nebo podhlavník umístěný mezi židli a spodní část zad. Pokud je to možné, vystupujte z auta každých 25-30 minut, abyste se zahřáli;
 • Silně čalouněný nábytek není dobrý nábytek pro každodenní použití. Pro rovnoměrné zatížení páteře je nutné podepřít tělo na sedacích hrbolech, což je možné pouze při sezení na středně tvrdém povrchu;
 • Vaše záda by se měla vždy dotýkat opěradla židle/pracovní židle. Snažte se sedět vzpřímeně, vyhýbejte se silným ohybům krku;
 • neseďte/nelehejte dlouho v jedné poloze.

Jak správně stát?

Pokud člověk dlouho stojí v jedné poloze, dochází k silné zátěži na bederní oblast (a celou páteř), která ji negativně ovlivňuje. Aby nedošlo k přílišnému namáhání páteře a zvýšení rizika deformace, dodržujte jednoduchá pravidla:

 • nestůjte v jedné poloze déle než 10 minut, změňte polohu nohou a rukou;
 • uvolněte napětí v krku - nakloňte hlavu doprava a doleva, natáhněte ruce dopředu, ohněte záda dopředu a dozadu - uvolněte záda a spodní část zad;
 • když něco zvedáte z podlahy, ohněte se, pokrčte kolena nebo si dřepněte, najděte si opěrný bod pro ruce;
 • pohybovat se, chodit na krátké vzdálenosti, abyste nezůstali stát;
 • snažte se při domácích pracích (úklid, žehlení, vaření) příliš neprohýbat (záda, hlava). Při čištění nízkých nebo těžko přístupných ploch si klekněte na 1 koleno.

Jak si lehnout?

Ideální volbou plochy na spaní je postel se středně tvrdou matrací (ideálně ortopedickou, která zachovává fyziologické křivky páteře). Postel by neměla být dřevěná ani příliš měkká.

Jak si správně lehnout, když máte silné bolesti?

 • bolest zad - lehněte si na břicho a pod spodní část zad položte malý polštář (aby se bolest nezvýšila ohýbáním);
 • bolest nohou - položte pod kolena polštář (z ručníku nebo přikrývky). Bolestivý syndrom se bude postupně snižovat;
 • bolest šíje – dejte si ruku pod hlavu nebo polštář pod krk.
Jak si nelehnout a co dělat, pokud máte osteochondrózu se silnou bolestí

Jak vstát z postele ráno během záchvatu osteochondrózy?

 • proveďte krátké zahřátí horních a dolních končetin;
 • změnit svou pozici;
 • přesuňte se z polohy vleže do sedu, sepněte nohu rukama ohnutým v koleni;
 • spusťte nohy na podlahu jednu po druhé;
 • vstávejte postupně, každý náhlý pohyb může zvýšit bolest.

Jak správně zvedat a přesouvat závaží?

Nesprávné zvedání a nošení těžkých předmětů je jednou z nejčastějších příčin kýly, osteochondrózy a výčnělků. Ostré zvedání závaží je plné náhlého „střílení" v různých částech páteře a výskytu akutní bolesti, která bude přetrvávat po dlouhou dobu. Otáčení těla při přenášení těžkých předmětů je rovněž zakázáno.

Špatný a správný způsob zvedání závaží s páteřní osteochondrózou

Jak zvednout těžký předmět?

 1. Noste široký pásek.
 2. Dřepněte si. Udržujte krk a záda rovně.
 3. Zajistěte předmět oběma rukama, pomalu se zvedněte, držte záda rovná.

Jak přesunout těžký předmět?

 • rozdělte zátěž rovnoměrně na obě ruce, nenoste vše v jedné;
 • s diagnostikovanou osteochondrózou se nedoporučuje zvedat závaží větší než 15 kg;
 • koupit batoh (důležitou podmínkou jsou ortopedická záda a široké popruhy). Výhody použití batohu jsou rovnoměrné zatížení páteře + volné ruce;
 • Nepředklánějte se prudce dopředu ani dozadu.

Závěr

Osteochondróza páteře se nejčastěji rozvíjí ve věku 25-40 let. Rizikovou skupinou pro nemocnost jsou lidé s pasivním životním stylem, ti, kteří většinu času tráví ve stoje nebo v nesprávných polohách, s velkou zátěží páteře. Osteochondrózu lze vyléčit konzervativními metodami, s výhradou včasné konzultace s odborníkem. V pokročilých případech se používá chirurgická intervence. Samoléčba je kontraindikována.

Pravidelná preventivní cvičení pomohou snížit příznaky osteochondrózy a zachovat funkčnost páteře a chránit před deformací. Pokud zanedbáte své zdraví, může pacient odložit návštěvu lékaře, dokud se neobjeví kýla, paralýza a invalidita.